W 2013 – jeszcze podczas studiów licencjackich – wspólnie z @Bartosz i @Lena negocjowaliśmy umowę inwestycyjną z jednym z warszawskich funduszy VC. Wtedy moja wiedza w tym obszarze była okrojona (aby nie powiedzieć, że znikoma). Nie bardzo też wiedziałem – skąd czerpać tego typu informacje. Na ratunek przyszli prawnicy, ale koszt konsultacji nie był niski.
Doradcy wyjaśnią wiele kwestii, ale problem pojawia się wtedy, kiedy temat jest tak skomplikowany, że nawet nie za bardzo wiadomo o co pytać. Problemem jest też to, że to jednak dosyć praktyczny obszar i konsultowanie się z prawnikami może wprowadzić jeszcze większy zamęt.
Książka Kupora dostarcza bardzo szerokiego kontekstu. Powiększa perspektywę i sprawia, że przedsiębiorcy i menedżerowie dostrzegą powiązania na rynku VC, motywacje podmiotów działających w tym obszarze, a także konsekwencje decyzji, które podejmowane są na różnych etapach w cyklu życia przedsiębiorstwa.
Książka “Tajemnice Sand Hill Road” nie sprawi, że negocjując term sheet będziesz mógł/mogła zrezygnować z konsultacji prawnych. Sprawi natomiast, że – uzbrojony/a w nową wiedzę – o wiele lepiej przygotujesz się do rozmów, poszerzając horyzont czasowy decyzji, które wkrótce być może podejmiesz.
Zrozumienie powyższych kwestii pozwala na wypracowanie wspólnego kierunku, razem z funduszem VC – a to jest niezbędne do tego, aby stać się prawdziwymi partnerami, posiadając uspójnione cele.
Szkoda, że nie miałem okazji przeczytać tak dobrze napisanego kompendium wiedzy 7 lat temu.
Pozycję oceniam na 7/10. Daję 7, a nie 8 bo nie wszystkie informacje są aplikowalne na rynku polskim – na szczęście zdecydowana większość będzie do wykorzystania. A wszystkie paradygmaty myślowe już z pewnością.
Warto!